logo
Soner Karakuş: Hakikat ve Pitbull

Soner Karakuş: Hakikat ve Pitbull

Kanunu bildin mi? Küçük sineklerin takılıp kaldıkları,

büyük sineklerin delip geçtikleri örümcek ağı…

Kemal Tahir


 İnsanoğlunun geleceği insanoğlundan daha önemli hâle geldi. Getirildi. Müdahale edemeyeceğimiz, çözemeyeceğimiz meselelerin cazibesini, eğitimimizin bir parçası gibi önümüze serpiyorlar. Küresel ısınmanın da uzaylıların dünyayı istilasının da müsebbibi biziz. Akşam eve geldiğimizde çocuğumuzla oynayamaz, ailemizle ilgilenemeyiz; çünkü insanoğlunun geleceği tehlikede! Bir sorunun çözülmesini istemiyorsanız çözümü o soruna neden olmayan insanlardan bekleyin, diyelim. Gerçeği söylüyor, hakikati gizliyorlar.

İnsanoğlu kendisinde bulunması gereken tüm güzel hasletleri maddeye hasretti, kendisine kalmadı: Akıllı telefonlar, tasarruflu ev aletleri, bir bütünü sayısız eşit parçaya bölebilen makineler ve diğerleri.

Fakat. Ekmeği eşit bir şekilde dağıtamazsanız -iktisadi bir eşitlikten bahsetmiyorum adaleti de sağlayamazsınız. Kirada oturan ve asgari ücretle çalışan insanlardan hakikati dile getirmeleri bekleniyor. Son gelişmeler bize gösterdi ki ailemizin ve çocuklarımızın izzetini korumak, aç ve açıkta kalmakla aynı anlama geliyor artık. Bakınız: pitbull.*

Söz ile hareketin arası hiç bu kadar açılmamıştı. Uzayda başıboş yüzen kelimeler, anonim kelimeler. Hangi sözün kime ait olduğunu tespit etme imkânı da kalmadı. Yine de yukarıdakiler verecek, biz faniler ise yıkacak birilerini arıyoruz sürekli. Evet, sözü ve ihaleyi. Herkesin sözüne sahip çıkması bekleniyor. Ölmeden.

Buradaki varlığımızı; haram yemeyen, işini düzgün yapan bir avuç insan ile bu toprakların altındaki binlerce kefensiz yatana borçlu olduğumuz inancı gittikçe kuvvetleniyor. Tarafımızı seçmek zorundayız.

Kimimiz yetersiz beslenmeden, kimimiz çok yemekten konuşacak dermanı bulamıyor. Böyle devam ederse filmin sonunda birbirimizi yemekten başka çaremizin kalmayacağını birileri söylemeli.

Bu da özeti: Arıza yapan aracı başka bir araç çekiyor da arıza yapan insanı başka bir insan çekemiyor. Bu utanç bize yeter.

 

*Pitbull saldırısına uğrayan Asiye’nin babası işten kovuldu! (25.12.2021)

Soner Karakuş