logo

Muhit Dergi Ocak 2022

MUHİT, DOSTLUK DOSYASIYLA RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

Edebiyat ve Fikir dergisi Muhit, ikinci yılını tamamladı. Aralık ayında Sezai Karakoç özel sayısıyla çıkan dergi, bu ay Dostluk başlıklı dosyayla yayımlanıyor.

Çizgi sanatçısı Hasan Aycın’ın çalışmasıyla açılan sayfalar, İbrahim Tenekeci’nin “Sesin Üzgün Geliyor”; Tayfun Doğan’ın“Evvelbahar” ve Serap Kadıoğlu’nun“Sürgün” şiiriyle devam ediyor. Farklı yaşlardan şairlerin yer aldığı derginin bu sayısında Aynur DilberYunus Emre GüneşÜnsal ÜnlüNurettin DurmanTuba KaplanSüleyman UnutmazMehmet NarlıEmel ÖzkanYunus KaradağMustafa MuharremZülal SemaMehmet AycıDilara Ayşe AkdenizÂdem YazıcıNurullah GençMehmet TepeMustafa UçurumMehmet Fatih Öz ve Ali K. Metin ağırlanıyor.

İbrahim Altay imzalı“Kırk Bir” adlı şiir, arka kapaktan okura sunuluyor: “Senin sesin çağları aşıp gelmiştir / Bense kuşların anlattığı o sessiz kıssa / Ağaçların en yalnızına.”

Öykü, Deneme

25. sayının ilk öyküsü Handan Acar Yıldız’dan: “Kendine layık gördüğü bu kötülük karşısında duyduğu vicdan azabı, bütün haksız ölümler karşısında duyduğu vicdan azabından büyüktü.” Ali Işık ve Mustafa Başpınar da diğer öykücüler.

Abdullah Harmancı bir anısını paylaşıyor: Ruhunda Şimşekler Çakan Çocuk. Arif AyErol GökaDursun ÇiçekMuhsin Macit deneme sayfalarına emek verdi. Geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan Teoman Duralı’nın ardından Mona A. Tufan yazdı: “Ders anlatırken o bir devdi, oturduğunda candan bir arkadaş, ağabey, baba olurdu. İlmin heybetli cübbesi de muhabbetin sıcak hırkası da ona çok yakışırdı. Hem filozof hem dervişti.” Ahmet Mücahit DanışmazMustafa İsenNecip Tosun’un kitap tanıtım yazıları ise kütüphane kurmak isteyenler için tavsiyeler içeriyor.

Dursun Çiçek ile Söyleşi

Mustafa İbakorkmaz soruyor, Fotoğrafın Ötesi isimli deneme kitabı Muhit Kitap’tan çıkan Dursun Çiçek cevaplıyor: “Fotoğraf, çekmekten ve seyretmekten öte bir görme ve okuma biçimidir.”

Dostluk Dosyası

Peygamber Efendimizin “Eski dostluğu muhafaza etmek imandandır.” mübarek sözü ışığında hazırlanan Dostluk dosyasında Osman ToprakAhmet Edip BaşaranKemal SayarAli EmreSelim CerrahMehmet DinçZeki BuldukMüslim CoşkunKâmil Yeşil’in katkıları bulunuyor. Erol Göka, “Arkadaş, Yoldaştan da Kardaştan da Üstündür” derken Sibel Eraslan, “Varoluş Bilinci Olarak Dostluk” kavramına değiniyor. Soner Karakuş ise dosyadaki son yazıyla Ocak sayısını hitama erdiriyor: “Yalnızlık, ihtiyaç duyduğun tek insanın yanında olmayışıdır aslında. Dostunun.”