logo

Yanına Gittiğimizde

Ömer Yalçınova


Kuşağının üretken isimlerinden Ömer Yalçınova’nın ikinci şiir kitabı Yanına Gittiğimizde Muhit Kitap’tan çıktı. “Yine kendine yükleyeceksin kabahati / Yine kendinde bulacaksın hataları / Bu senin en güzel, en güçlü yanın olacak.” Bir savunma hattından yazıyor şair, bir karşılığı oluşturuyor kelimeleri, mısraları ve toplamda iki kitabı da.

 

Ömer Yalçınova aynı zamanda eleştiri yazılarıyla edebiyatın nabzını uzun yıllardır yakından takip ediyor. Bu ona ve mısralarına bir dirilik katıyor elbette.

 

Ömer’in Çatık Kaşları’ nın ardından geçen beş yıldan sonra toplam yirmi iki şiirden oluşuyor Yanına Gittiğimizde. Buzdan Kaleler, Kerpiç ve Ahşap, Olmayacak Dua isimli üç bölüm bulunuyor kitapta. Somut bir sesi var şairin bu yüzden şiirini kurarken mekân isimleri oldukça önem arz ediyor. Olaylar mekânlarla buluşup bir hikâyeye arka çıkıyor Ömer Yalçınova şiirlerinde. Sayıp döker, gözlem gücü yüksektir, hızlı bir ritim vardır şairin mısralarında. Sözü esirgemez ve itiraz hakkından vazgeçmez. Bizden biridir ve dışardan konuşmaz şair. Şiirinin tanıklığı merak uyandırmaya devam edecek.

 

Tuba Kaplan