logo

Üşüyen Eller Divanı

Said Yavuz

Said Yavuz’un yeni şiir kitabı Üşüyen Eller Divanı Muhit Kitap’tan çıkarak raflardaki yerini aldı. Türk şiiri okuyucu ve şairlerle diri kalmaya devam ediyor.

Yirmi dört şiirden oluşuyor kitap. Said Yavuz kuşağının önde gelen şairlerinden oldu. Dostluğa tanık, uzun yolların habercisidir şiirleri. Üşüyen Eller Divanı şiiri bir yakarış ve duadır. İçe dönük bir özne dışa, yaratıcıya çıkar ve bir dua olarak uzanır ilahi olana.

“Üşüyen elleri sığdırdığın o yarayı ne güzel sakladın / Semahlar dinledin, şakaklar ovdun, / Başaklarla eğildin kalktın buğday tarlalarında…”

Şiirlerini Kırklar, Dergâh, Derkenar, Bir Nokta, Yedi İklim, İtibar ve Muhit gibi edebiyat dünyasının seçkin dergilerinde yayınladı Said Yavuz. Şiirin kalbi dergilerde atar. İlgilisine bir muhit ve görgü kazandırır, edebiyatı diri tutar dergiler. Şiirde seçtiği kelimelerden oluşturduğu dünya Said Yavuz için oldukça önem arz ediyor. Şiirini nerede kurduğunun mesuliyetini gözeten bir şair var karşımızda. Kalp, Rab, dua, peygamber, Mevlevi, göğüs, aşk onun şiirini kuran kelimelerin bazıları.

Sarih ve akıcı bir dili var Üşüyen Eller Divanı’nın. Türk şiirinin önemli kaynağı tasavvufu şiir diline hal etmek üzere çabalayan Said Yavuz’un son kitabı merak uyandırıyor. 


Tuba Kaplan