logo

Türkünün Ötesi: NEŞET ERTAŞ

Dursun Çiçek

Dursun Çiçek’in Muhit Kitap’tan yayımlanan ikinci eseri Türkünün Ötesi: Neşet Ertaş okuyucuyla buluştu. Uzun soluklu çabanın, titiz bir dikkatin, güzel şahitliğin habercisi bu çalışma. Dursun Çiçek klasik biyografinin dışına taşarak Neşet Ertaş’a eğiliyor. Türkünün, bozkırın, bozlağın ve Anadolu’nun hikâyesini yazıyor Dursun Çiçek.

On bir bölümden oluşan kitabın son iki bölümünü Neşet Ertaş’ın fotoğraf albümü ve kronolojisi oluşturuyor. Geriye kalan diğer bölümlerin hepsi bir makam ve müzik: Peşrev, Nefes, Deyiş, Türkü, Semah, Leyla, Maya, Bozlak, Gönül Havası, Ağıt, Uzun Hava.

Kırşehir gariplerin ve âşıkların yurdudur. Hacı Bektaş, Yunus Emre, Âşık Paşa, Ahi Evran, Âşık Kerem, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Âşık Said başta olmak üzere türkülere dokunan bir ses var Orta Anadolu’da. Kırşehir’deki Neşet Ertaş’ın doğduğu köy olan Çiçekdağı’ndan yazılmaya başlayan eser tüm Anadolu’ya uzanıyor.

 

Gözlerden uzakta türküleriyle, bozlaklarıyla gönülden konuşan Neşet Ertaş’a bir tanıklık bu çalışma. Onun gönül dünyasına, yaşantısına, tavrına ve ince hassasiyetinden doğan ve Anadolu’ya uzanan bir kültürün hatırlatıcısı Türkünün Ötesi: Neşet Ertaş eseri. Adından çok söz ettirecek bu eseri okuyucusuyla buluşturmak, iyi bir türkü çıkınca radyonun sesini açmak gibi. Sesi açıyoruz, iyi okumalar.

Bir anadan dünyaya gelen yolcu

Görünce dünyaya gönül verdin mi?

 

TUBA KAPLAN