logo

Perondaki Melek

Hüseyin Atlansoy

Hüseyin Atlansoy’un seçme şiirlerinden oluşan Perondaki Melek çıktı. Perondaki Melek, şairin sekiz şiir kitabından alınmış seçme şiirlerden oluşuyor. Elveda Şehir şiiriyle başlayan ve Akrep şiiriyle biten eserde otuz iki şiir var.

1980 kuşağının önde gelen şairlerinden Hüseyin Atlansoy’un şiirinde lirik ses içeren bir ritim hâkimdir. Dili yalındır. Bir dönem güçlü etki uyandıran, zamanında ezbere okunan; O Polis Kızını Bana Vermez isimli şiiri de Perondaki Melek’te yer alan iyi metinlerden.

Kaybeden çay paralarını ödesin

Var mısın iddiasına patron

O polis kızını bana vermez

Üstelik iki kurşun izi var bileğimde 

Modernizme karşı eleştirel bir duruş ve tavır var şairde. İmgeden besleniyor ve aynı zamanda günlük konuşma diliyle de teması kesmiyor şair. Bu onun şiirini hayata ve gerçekliğe dokunur kılıyor. Akılda kalan, buluşçu ve iyi mısralar içeren bir şiir kurma biçimi var şairin. Seçme eserde yer alan kitaplarının dışında, Bayramın Üçüncü Günü Aranacaklar Listesi şiiri Muhit dergisinde yer almıştı. Eserin ön sözünü Prof. Dr. Mehmet Narlı’nın yazdığı Hüseyin Atlansoy hakkında inceleme yazısı oluşturuyor. Şairin şiirini takip eden okur için seçme şiirler iyi bir kaynak niteliğindedir.  


Tuba Kaplan