logo

Pergelin Mükemmel Dönüşü

Hakan Arslanbenzer

1971 Kars doğumlu Hakan Arslanbenzer. Yetmiş bir doğumluların Türk şiirine ciddi yönde katkısı var. Bu anlamda Hakan Arslanbenzer kuşağının öncülerinden olup yalnız şiir yazmakla kalmamıştır. Şair şiirlerinin yanı sıra poetik metinler, eleştiri yazıları üretmiş; editörlük, dergicilik, yayınevi tecrübeleriyle de Türk edebiyatına katkı sunan bir isim olmuştur. Uzun soluklu bir emekten bahsedebiliriz. 

Muhit Kitap’tan yayımlanan, Pergelin Mükemmel Dönüşü Hakan Arslanbenzer’in seçme şiirlerinden oluşuyor. Kitabın girişinde Hakan Arslanbenzer şiirine dair inceleme yazısı var. Eserde toplamda on sekiz şiir yer alıyor. Hakan Arslanbenzer’in ilk kitabı Reisin Kara Merhemi’nden, Vatan Somuttur’a kadar beş kitaptan seçilen şiirlerden oluşuyor. 

Hakan Arslanbenzer doksan kuşağı şairidir. Şiiri sözünü sakınmaz, çalışkan ve titizdir. Onun şiiri tarihten ve toplumdan beslenir. Gür seslidir. Tesadüfe yer yoktur şiirinde, acemi değildir. Daha ilk eserden ne yazdığının farkındadır şair. İyi bir okumanın, dikkatli bir zekânın şiirini beslediği görülüyor. Halk Hakan Arslanbenzer şiirinin güçlü bir yanını oluşturur. Şiirinde yenilik yapmaktan korkmuyor, hayatı gibi şiirleri de konfor ve sıradanlığa yaslanmıyor şairin. 

Pergelin Mükemmel Dönüşü, şairin yirmi beş yıllık şiir serüvenini gözler önüne seriyor.

 

Tuba Kaplan