logo

Kötü Arkadaşlardan Öğrendiğim İyi Şarkılar

Mustafa Akar


“Yorgun yalnızlıklar kalmıştır sana arkadaşlardan.” Mustafa Akar’ın bu güçlü mısrası son kitabında yer alıyor. Şairin beşinci şiir kitabı olan Kötü Arkadaşlardan Öğrendiğim İyi Şarkılar Muhit Kitap’tan çıktı. Kitapta üç bölüm ve yirmi sekiz şiir mevcut. Bölüm isimleri şöyle; Ferahfeza, Muhayyer, Dügâh. Kapağından, bölüm isimlerine ve kitap adına kadar müzikle iç içe geçen bir tercih söz konusu. 

Mustafa Akar’ı yakından tanıyan okurlar,  bu tercihin gelişigüzel olmadığını, bilinçli bir seçim olduğunu bilirler. Müzikle oldukça alakadar olan şairin müziğe olan ilgisi şiirlerine sirayet etmiştir. Bir ritim etrafında şiirler kurar şair. İlk şiir kitabı 2002 yılında çıkmıştı Mustafa Akar’ın. Son kitabının üzerinden bugüne on dokuz yıl geçmiş. 2000’li yıllara sıkı, gözde şiirler yazarak adım atan Mustafa Akar kuşağının üretken isimlerindendir. Şiirle düşünmekten hiçbir dönem vazgeçmeyen şair, Türk şiirinde kendine bir yer edinmiştir.    

Kötü Arkadaşlardan Öğrendiğim İyi Şarkılar kırk yaşının tanıklığı olup modern dünyayla çarpışmak için daha cesur bir zamanın habercisidir.  “Dünyanın benden sakladıklarını / Öğrenecek yaşa geldim / Ve yaşadım yirminci yüzyılı / Yarım ve kırık.” Şiiri bir ses bütünlüğü yakalamıştır, yeni söyleyişlerden sakınmaz. Bir fikri işler, anlatır, çabalar, itiraz eder ve tavır ortaya koyar Mustafa Akar. Birçok şiirde birinci tekil şahıs anlatımı baskın. Açıkça şair özne konuşuyor şiirinde. Konuşkan, anlatımcı ve kimi zaman sayıp dökmeye düşkün bir şiiri var.

Şairin bundan sonraki tavrı ve edası merak uyandırıyor.  


Tuba Kaplan