logo

Güzel Bir Gün Gördümse

Ali Emre

Muhit Kitap’ın seçme şiirler dizisinden çıkan Güzel Bir Gün Gördümse okuyucuyla buluştu. Ali Emre, 1968 doğumlu ve bugüne kadar birçok esere imza atmış tecrübeli bir kalem. Yirmi dokuz şiirden oluşan kitap, Kıyamet Mevsimleri eserinden bu yana altı şiir kitabının toplamından seçilen şiirlerden oluşuyor. Kitabın bir başka özelliği seçkiyi oluşturan şiirlerin İbrahim Tenekeci tarafından belirlenmiş olması.

Uzun soluklu, sözünü esirgemeyen, isabetli ve hakikati işaretlemekten sakınmayan bir şiiri var Ali Emre’nin. Böyle bir şiiri taşımak zordur. Sanatın riske girecek kadar gerçeğe ayna olurken, sözü yoracak kadar gerçekten, doğrusu şiirden uzaklaşma riski vardır. Slogan atabilirsiniz, ideoloji ve kırılmalar şiirinizi alt edebilir. Tüm bunlara rağmen sözün peşinde olmak, şiire taze bir nefes açmak tercihini ısrarla işaretler şair. Güzel Bir Gün Gördümse dikkatli okurlar için şiirin gidişatı hakkında bir fikir veriyor. Öte yandan ilk defa Ali Emre ile tanışacak okurlar içinse kitap, şairi ve şiirini dikkatli bir göz ışığında tanıma fırsatı sunuyor.

1990’lı yıllardan beri şiire katkı sunuyor Ali Emre. Şiirlerinde ev, aile, çocukluk hayatı ve bununla birlikte siyasi bir atmosfer, İslam dünyası ve Müslümanları içine alan iki mihver var. Şiirindeki tarih, Ali Emre’yi Mehmet Akif ve Namık Kemal hizasında şiire yön verdiğini gösteriyor. Sözü tok ve savaşta.  

Sesini yalnızlığıma kuşanıyorum
Güzel bir anne ağlıyor ardımdan
Ve lekesiz büyüyor deryadil çocukluğum
Akşam aldatmıyor o bildik sokakları
Bir fısıltı, bir başak, bir dilim şarkı
İçimin beyazlığına uzanıyorum.


Tuba Kaplan