logo

Bir Hisli Yürek: MEHMET AKİF ERSOY

Mustafa Özçelik

2021 yılı İstiklal Marşı’nın 1921’de kabul edilişinin üzerinden 100 yıl geçtiğine şahitlik ettiğimiz bir sene oluyor. Böylelikle 2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olmasına karar verildi TBMM tarafından. Bu sene Akif üzerine düşünmek için iyi bir fırsat.

Mustafa Özçelik’in Bir Hisli Yürek Mehmet Akif Ersoy isimli eseri Muhit Kitap’tan çıktı. Ön sözde Mustafa Özçelik, Mehmet Akif’in hakkında yazılanların Akif’i çoktan aşmış olduğundan bahsediyor. Akif’i yazmasında, hatırlamasındaki tüm bu dikkatin Akif’i kuşatıcı bir şekilde anlamaya, kavramaya yönelik bir çaba olduğunun altını çiziyor yazar.

Kitap boyunca Akif’in fikir dünyası ve onu aksiyon adamı yapan özellikler; Mehmet Akif’in yaşadığı devir, yetiştiği çevre, şahsiyeti, edebi hayatı, seyahatleri, şiir ve dil anlayışından geçerek Akif’in vefatına kadar geçen dönem ele alınıyor.

Akif’i doğru okumak başlığında Mustafa Özçelik, ideolojik ve ön yargılarla Akif’e eğilenlerin karşılarında doğru dürüst bir Akif portresi bulamayacaklarını söylüyor.

Bir Hisli Yürek Mehmet Akif Ersoy eseri, Akif’in yaşadığı dönemde sorunlara getirdiği tekliflerin bugün de hâlâ geçerliliğini koruduğunu belirtiyor. Mustafa Özçelik, bu zamanda Mehmet Akif’e dair okumaların geçmişi ve bugünü doğru anlamada bize ön ayak olacağının altını çiziyor. 


Tuba Kaplan